UKHASnet logoUKHAS (UK High Altitude Society) kopienas, kas ir par un ap baloniem, čatiņā pirms kāda gada un dažiem mēnešiem radās ideja, ka radiosakarus ar baloniem varētu padarīt automātiskākus, lai būtu iespējams uztvert balonu raidīto telemetriju arī bez pastāvīgas uzmanības no cilvēka puses, turklāt uztvērējus varētu novietot attālinātās vietās, kur neviena aktīvā klausītāja parasti nav, tādā gadījumā uztvērējs varētu atkārtot noķerto telemetriju un pārraidīt tālāk uz citu, kas pieslēgts internetam, lai nodotu datus serverim. Būtībā doma apmēram tāda pati kā APRS, tikai vienkāršāk, ar mazāku jaudu un lētāk. Izmantot APRS Lielbritānijā noteikumi ļauj tikai uz zemes, bet ne no gaisa, tāpēc bija vajadzīga kāda alternatīva. Tā radās UKHASnet.

UKHASnet darbojas 869.5 MHz frekvencē, kas arī ir ISM josla – tāpat kā tā, kuru parasti izmanto telemetrijas pārraidei no baloniem 70cm joslā (434 MHz). Informācija tiek pārraidīta 2kbps FSK režīmā, tā ir nekodēta, vienkārši teksts. Noteikumi šai ISM joslā ļauj raidīt ar jaudu līdz 100mW ar 10% duty cycle. UKHASnet tīkla ierīces (nodes – mezgli) dalās divos veidos – pirmais veids ir tikai raidītāji, kas parasti ir vienkārši sensori, otrais – atkārtotāji un/vai vārtejas (repeater/gateway).

Katra pakete sākas ar pieļaujamo atkārtojumu skaitu, pēc tam ir paketes sekvence, tad sensoru dati, ja ir, un beigās – nosaukums. Piemēram:

3tT18.2V3.77[XF5]
2tT18.2V3.77[XF5,XF1]

Šai piemērā redzams, ka pirmo paketi no sensora XF5 ir uztvērusi cita ierīce – XF1, samazinājusi atlikušo maksimālo atkārtojuma reižu skaitu no 3 uz 2, pielikusi klāt savu nosaukumu un pārraidījusi tālāk. Abas paketes ir uztvērusi vārteja, kas tās nodeva tālāk uz serveri (manā gadījumā tā saucas XF0). Ja atkārtojamo reižu skaits ir 0, pakete vairs netiks pārraidīta tālāk, tas ļauj nepārslogot tīklu. "T" nozīmē, ka tālāk seko temperatūras dati, "V" ir baterijas volti. Viena tipa datus var sūtīt, atdalot ar komatiem, piemēram, "T-12.1,22.3" – divas temperatūras reizē. Ir vairāki vispārpieņemti datu tipi, informācija par to un daudz ko citu ir atrodama UKHASnet wiki.

Raidītāju nosaukumus var izvēlēties brīvi, taču tiem jābūt īsiem, jo paketēm ir noteikts simbolu skaita ierobežojums, kā arī tiem jābūt vēl neaizņemtiem.

Lai gan sākotnējā ideja bija to izmantot lielākoties baloniem, tīkls vēl ir pārāk zaļš, lai uz to paļautos, jo pārklājums ir diezgan niecīgs pat Lielbritānijā. Tas gan jau ir testēts tādā veidā un 65 km attālumā darbojās. Pašlaik tas pārsvarā tiek izmantots vienkārši sensoriem un dažādiem radio un elektronikas eksperimentiem. Manā gadījumā es to izmantoju mājas monitorēšanai, piemēram, temperatūras fiksēšanai dažās svarīgākās vietās.

Uzbūvēt sensoru nav sarežģīti, būtībā tam vajag tikai mikrokontrolieri, radiomoduli un bateriju. Tas arī ir diezgan lēti (atkarībā no izvēlētā risinājuma). Grūtības sākas, ja ir vajadzība izveidot atkārtotāju un tam jāatrodas vietā, kur nav iespējams aizvilkt vadu barošanas nodrošināšanai, piemēram, uz kāda jumta. Pats raidītājs īpaši daudz enerģijas netērē, jo nedarbojas nepārtraukti, ar parastu bateriju tas var izdzīvot mēnešiem ilgi, ja pareizi "aizmieg", taču klausīšanās režīmā radiomodulis "ēd" 22mA, kas ir diezgan jūtami. Manā tīklā pašlaik tikai viena node var darboties abos režīmos – XF1 – tai ir saules panelis, tā atrodas ārā, mēra temperatūru un, ja baterija uzlādējas virs noteikta līmeņa, ieslēdz uztvērēju un sāk atkārtot svešas paketes. Pēdējā laikā tas notiek kādas pāris stundas dienā, taču, ja bijis daudz saules, tad var būt šai pilnajā režīmā arī vairāk kā 12 stundas. Tur vēl ir ko optimizēt un eksperimentēt.

Mana vārteja atrodas mājas otrajā stāvā, tas ir Arduino ar Ethernet, kas pieslēgts lokālajam tīklam un nodod uztvertās paketes serverim, kā arī tās atkārto. Pagaidām visiem mezgliem izmantoju tikai 5-15mW jaudu, lai gan maksimālā atļautā ir 100mW, pagaidām vienkārši vairāk nav nepieciešams.

Mūsu nākamajā balonu lidojumā, iespējams, ņemsim līdzi arī kādu UKHASnet raidītāju, lai pārbaudītu, kas un kā. Kad tikšu skaidrībā, kā pēc iespējas labāk uzglabāt saules enerģiju, iespējams, ka nolikšu kādu raidītāju Siguldas otrā malā, lai darbojas autonomi. Vēl mājās arī ir vietas, kur kaut ko varētu pamērīt, vienu varbūt ielikšu mašīnā, lai mēra akumulatora spriegumu, kas ziemā var būt aktuāli. :)

Āra sensors/repīters Iekštelpu sensors Iekštelpu sensors Vārteja Vārteja Uztvertās paketes