Tā kā CAA sāga man jau rādās sapņos (burtiski), tad aktīvāk pievērsos visu laiku atliktajām tehnikas lietām un beidzot pārcēlu visus sensoru un citus konektorus un detaļas no maketēšanas plates uz normālas plates un salodēju. Sīku detaļu lodēšana man nekad nav gājusi pie sirds, bet kopumā tas vispār nebija tik traki kā iepriekš šķita.

PlatePlate

(normālas bildes ar paskaidrojumiem būs citreiz)

Plate tiek uzlikta Stalkerim, kas arī visu kontrolē, tāpēc tur nav pārāk daudz detaļu. Pirms tam ilgi domāju, kā to visu labāk izkārtot – it kā jau tur viss liekas vienkārši, bet, tā kā iepriekš ne ar ko tādu nebiju darbojies, tad pat tik vienkārša lieta sanāca sarežģīta. Beigās sapratu, ka nevaru to visu iepriekš uzzīmēt, tāpēc vienkārši liku uz plates, sazīmēju nepieciešamos savienojumus, trīsreiz pārbaudīju un lodēju klāt. Pēc tam liku klāt nākamo porciju. Atklājās, ka viss nebija tik labi kā iecerēts, bet pārāk lielu kļūdu arī nebija. Pirmajai reizei tīri normāli. Nākamreiz varbūt pat varēšu pašu procesoru arī likt uz plates un iztikt tikai ar vienu plati. Līdz SMD gan diez vai kādreiz advancēšos..

Bet nu visā visumā bortdators ir pabeigts par 95%, vēl mazliet jāpielabo programmatūra, jāsataisa konektori visiem sensoriem un citi sīkumi. Vēl gan jātiek skaidrībā ar vislabāko barošanas variantu.

Tā kā viss beidzot sāk šķist tik gatavs un tuvu, tad, protams, nespēju vien nociesties, lai veiktu pirmos tālos testus ar radio.

Kapsulas raidošā antena būtībā ir tāda pati kā tā, kas uzstādīta mājās uz jumta uztveršanai – 1/4 viļņa "ground plane". Tā ir omnidirekcionāla antena. Mājās to izveidoju no SO-239 ligzdas un elektrības kabeļa dzīslas.

Savukārt, raidošo antenu izveidoju no RG58 koaksiālā kabeļa, uzmanīgi un pacietīgi atšķetinot kabeļa ekranējumu, lai to sadalītu četrās šķipsnās, kas būs pati "ground plane", bet centra dzīsla būs radiators. Lai antenas elementi turētos taisni, ievietoju tos kokteiļsalmiņos. Tādā veidā tie ir pietiekami cieti, lai nezaudētu formu, un pietiekami mīksti gadījumam, ja kapsula nolaidīsies uz kaut kā, ko citādi varētu traumēt. Pagaidām to pielipināju kartona plāksnītei, lai turas kopā.

GP TX (testa variants)

Desmitos vakarā viss bija gatavs, vajadzēja notestēt. :) Biju domājis aizbraukt uz gravas otru pusi un notestēt TX/RX sistēmas, atstājot raidītāju tur tiešas redzamības vietā kādu 300 m attālumā. Aizbraucu, ieslēdzu, pieslēdzos mājas kompim, lai pārbaudītu, kas un kā, un.. pat neskatoties uz to, ka skatu aizsedz laba koku kārta un raidītājs nemaz nav izlikts ārpus mašīnas, signāls tik spēcīgs un skaidrs, ka nav vērts neko atstāt un vēl ko testēt.

Nākamajā vakarā pagatavoju Yagi tipa piecu elementu antenu no mērlentes – stundas darbiņš. Antena ir viegli izveidojama, tā ir viegla, nav jābaidās kaut ko nolauzt vai saliekt, mērlente pati iztaisnojas.

Yagi antena

Yagi antena

Šī tipa antena uztver signālu diezgan šaurā leņķī, to ir jātēmē pareizajā virzienā. Darboties ar tādu, protams, neērtāk, taču milzīgs ieguvums pār omnidirekcionālo antenu ir tāds, ka tā neuztver apkārt esošos trokšņus, tā uztver tikai to virzienu, kurš nepieciešams, tādā veidā krietni palielinot signāla un trokšņa attiecību, kas arī nepieciešams.

Bortdatoram noskrūvēju raidītāja antenu un aiznesu to uz tālāko dārza stūri aiz kokiem, lai pārbaudītu, kas notiek. GP antenai "gain" bija jāuzgriež līdz galam, lai normāli uztvertu un atkodētu telemetriju. Ar Yagi antenu signāls bija ļoti spēcīgs un tīrs, tiklīdz pavērsu to pareizajā virzienā, bet "gain" mierīgi varēja būt ap 8 dB, vairāk nebija nepieciešams. Man, protams, nav nekādas pieredzes radio lietās, bet es teiktu, ka lielisks sniegums!

No rīta devos uz Sunīšiem, kas no mājas redzami pavisam tālu prom vistālākajā gravas galā. Arī bija plāns kaut kur noslēpt raidītāju, mājās patestēt jauno antenu, pēc tam ar velo treniņa nolūkos atbraukt tam pakaļ, taču realitātē izrādījās, ka tas nav nepieciešams – es vēl nemaz nebiju ticis līdz atklātai vietai, no kurienes saredzama Sigulda, biju aiz meža, raidītājs atradās uz aizmugurējā sēdekļa, bet mājās to jau mierīgi uztvēra un dekodēja – astoņi kilometri taisnā līnijā. Kā lai tādos apstākļos notestē Yagi antenu, ja jau GP mierīgi ķer un "gain" arī nemaz nav līdz maksimālajai vērtībai?

Toties esmu ticis pie diezgan stipras pārliecības, ka ar raidītāju un uztvērēju mājās viss ir kārtībā. :) Atceļā braucu caur Murjāņiem, signāls ūdenskritumā bija redzams visu laiku, lai gan atkodēt to atkal varēja tikai Siguldas tuvumā. Tur, iespējams, būtu bijis labs virzienantenas tests.